زبان فرانسه

در سال‌های اخیر تقاضای یادگیری زبان فرانسه به دلایل مختلف مانند مهاجرت به کانادا (کبک) و یا ادامه تحصیل در کشورهای فرانسوی زبان بیشتر شده است. البته دومین زبان پرکاربرد دنیا و سومین زبان پرکاربرد در اینترنت خود دلایل محکمی‌اند تا به یادگیری این زبان بپردازیم.
همین افزایش تقاضا باعث شده تا متد‌های متعددی در بین موسسه‌های زبان ایران جهت آموزش این زبان ارائه شود که باعث سردرگمی متقاضیان نسبت به انتخاب بهترین و پر بازده‌ترین متد موجود در ایران شود.
به همین دلیل آکادمی زبان لوتوس تلاش کرده با مهیا کردن منحصر به فردترین و بهترین متد روز دنیا در کمکی کرده باشد در جهت انتخاب بهتر متقاضیان برای فراگیری زبان فرانسه
در دوره‌های آموزش زبان فرانسه آکادمی لوتوس از کتاب‌های Alter Ego که از جدیدترین و بهترین متدهای آموزشی دنیا است استفاده شده.

دوره‌های

همانطور که گفتیم متد آموزشی Alter Ego یکی از جدیدترین و بهترین متدهای آموزشی دنیا است که توسط Alliance Francoise در پاریس که یکی از قدیمی‌ترین و معروفترین موسسات آموزشی با 150 سال سابقه در فرانسه است استفاده می‌شود، همچنین در بسیاری از موسسات و آموزشگاه‌های زبان کشورمان و دنیا طرفداران زیادی دارد و رتبه هفدهمین کتاب پرفروش یادگیری فرانسه در سایت آمازون را دارد که نشان از کیفیت بالای این متد دارد.
دوره‌های Alter Ego برای آموزش فرانسه به بزرگسالان در 5 سطح (A1تاC1) تالیف و منتشر شده و زبان فرانسه را از الفبا تا مراحل پیشرفته با استفاده از موضوعات رایج و روزمره زندگی و به کاربردن اصطلاحات و عبارات رایج عامیانه در مکالمات به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد.
این متد با درنظر گرفتن استانداردهای آموزشی مختلفی مانند CECR اروپا روش تدریس را به گونه‌ای تدارک دیده تا زبان‌آموزان با بکارگیری 3 مهارت یادگیری، آموزش و تجربه زبان فرانسه را بیاموزند.
مطالب و ساختار محتوایی این کتاب‌ها به گونه‌ای است که پس از اتمام دوره‌های Alter Ego افراد قادر خواهند بود آزمون‌های فرانسه مانند: TEF , DELF , DALF , TCF را به راحتی پشت سر بگذارند.
برنامه آموزشی Alter Ego در هر سطح شامل بخش‌های مختلف است که هر بخش خود به چند درس تقسیم می‌شود و بعد از هر چند درس که موضوعات مرتبط با هم داشته باشند تمرین‌ها و نمونه سوالات آزمون‌های بین المللی DELF به منظور تقویت و تحکیم مطالب و مهارت‌ها گنجانده شده.

سطح زبانی هر جلد

  • سطح A1 شامل 9 بخش با موضوعات مختلفی مانند زمان، معرفی خود، زندگی شخصی، سفر و … است. هر بخش شامل سه در در 4 صفحه است که در پایان هر درس یک مجله تعاملی با موضوع فرهنگی و آزمون‌های خود ارزیابی نیز وجود دارد، ارزیابی هایی که به صورت خلاصه و خلاقانه باعث درک تمام دانش کتاب می‌شود.هر درس شامل نکاتی درباره موضوع درس نیز هست مانند:

📘 نکات زبانی برای تقویت مهارت‌های گفتاری
📘 نکات دستور زبان و لغات برای تقویت مهارت شنیداری
📘 نکات کمکی جهت یادآوری موضوع در صورت فراموشی
📘 نکات آوایی
📘 نکات فرهنگی

در پایان هر درس نیز متن مکالمه‌ها، خلاصه دستورزبان و واژگان چند زبانه نیز به عنوان نکارت اضافی هر درس در اختیار زبان‌آموز قرار می‌گیرد.
در انتهای این کتاب زبان‌آموزان با استفاده از نمونه آزمون‌ها آماده شرکت در امتحانات مدارک معتبر و همچنین سطح A2 می‌شوند.

  • A2 نیز مانند A1 شامل 27 درس در 9 بخش است. در این سطح زبان‌آموزان:

📘 با بهره‌مندی از استراتژی‌های متفاوت یادگیری به سمت پیشرف می‌روند
📘 در بستر موضوعاتی منعطف و قابل بحث زبان می‌آموزند
📘 با انجام تکالیف و تمرینات آماده عکس‌العمل در برابر موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرند.

این سطح با بیان اهداف و مهارت‌ها به صورت هدفمند و با استفاده از روش درک کنید، تمرین کنید و بیان کنید به بهترین شکل زبان فرانسه را به افراد آموزش می‌دهد.
ارزیابی‌های این سطح نیز مانند سطح A1 برای افرادی که می‌خواهند در آزمون‌های گواهینامه‌های معتبر شرکت کنند یک شبیه ساز عالی است؛ و همچنین امکان بررسی نقاط قوت و ضعف افراد را به مدرس می‌دهد.

  • سطح B1 نیز مانند دو سطح قبلی در 9 بخش 3 درسه تدوین شده که بر دو محور اصلی زیر استوار است:

📘 گسترش مهارت‌های مختلف زبان‌آموز برای قرارگیری در موقعیت‌های مختلف طول روز و همچنین بیان و درک نقطه نظرات در مورد موضوعات متفاوت
📘 یادگیری تمام نکات زبان و کسب مهارت استفاده از این نکات در شرایط متنوع به بهترین نحو

در انتهای این سطح زبان‌آموزان با یادگیری اصول اولیه فرهنگی می‌توانند به راحتی پیامد‌های اجتماعی و فرهنگی را درک کنند.

  • سطح B2 نیز مانند سطح B1 در 9 بخش که هرکدام سه درس دارند تدوین شده و بر دو محور اصلی زندگی روزمره و نکات زبان برای شرایط مختلف تمرکز دارد.
    این سطح با استفاده از روش‌های معتبر نوشتاری، شنیداری و گفتاری به صورت عملی زبان را آموزش می‌دهد به علاوه سطح B2 بر کسب مهارت‌ها در زمینه دانشگاهی تاکید می‌کند.
    این کتاب ابزارهای زیادی را برای تکالیف فردی پیشنهاد می‌دهد مانند:

📘 قسمت کتاب‌شناسی در پایان هر درس برای پیشرفت بیشتر
📘 قسمت دستور‌زبان به عنوان یک مرجع معتبر
📘 الفبای فرهنگی برای تسهیل در درک پدیده‌های فرهنگی و اجتماعی

کتاب Alter ego 5 که برای سطوح C1 , C2 است، دارای 12 بخش 3 درسه است که بر 3 محور اصلی گذشته، حال و آینده تالیف شده.
در این سطح قسمتی در هر درس جهت ارائه مهارت‌های کلیدی نوشتاری و مکالمه‌ای مورد نیاز سطوح C1 و C2 تهیه شده؛ و همچنین قسمتی برای کار به صورت گفتاری و نگاه از یک زاویه دیگر به موضوع درس وجود دارد.
در انتهای این سطح نیز 6 تمرین برای شرکت در آزمون معتبر DALF تدارک دیده شده که به زبان‌آموز برای شرکت در این آزمون کمک می کند.